Lato w pełni, a my możemy cieszyć się słońcem, piękną pogodą i aktywnością na świeżym powietrzu. Podczas słonecznych dni pamiętamy o spożywaniu dużej ilości płynów, nakryciu głowy oraz używaniu kremów z filtrami UV. Zapominamy jednak o naszych oczach. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe i inne szkodliwe frakcje promieniowania słonecznego mogą przynieść poważne szkody dla naszego wzroku. Tymczasem niewiele trzeba, żeby cieszyć się piękną aurą bez ryzyka.

Podczas słonecznych dni powinno się smarować skórę twarzy łącznie z powiekami kremem ochronnym z odpowiednim filtrem. Kosmetyk skutecznie ochroni szczególnie wrażliwą skórę powiek i okolic oczu przed oparzeniami słonecznymi. Należy jednak bardzo ostrożnie aplikować krem, by nie dostał się do oka i nie naraził nas na podrażnienie i dyskomfort. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może mieć także poważne konsekwencje dla naszego wzroku.

Narażenie oczu na promieniowanie UV grozi uszkodzeniem w obszarze zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka oka. Podczas przebywania w ostrym oświetleniu słonecznym bez odpowiedniej ochrony, może dojść do oparzenia rogówki i spojówek. Ze zwiększonym narażeniem na  promieniowanie ultrafioletowe wiążą się  również  choroby zwyrodnieniowe spojówek, takie jak  skrzydlik. Promieniowanie słoneczne jest także niebezpieczne dla tylnego odcinka oka – wpatrywanie się w słońce może prowadzić do oparzenia plamki, zatem nieodwracalnego uszkodzenia najważniejszego obszaru siatkówki. Przebywanie w nasilonym natężeniu UV sprzyja powstawaniu uszkodzeń siatkówki prowadzących do chorób zwyrodnieniowych, które są nieodwracalne i mogą prowadzić do poważnego pogorszenia ostrości wzroku tłumaczy lek. med. Magdalena Tymowska, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Megrez.

Okulary przeciwsłoneczne tylko z atestem

Okulary przeciwsłoneczne z zasady mają chronić oczy osób nienoszących okularów korekcyjnych na co dzień albo używających szkieł kontaktowych przed szkodliwym działaniem słońca. Często jednak stanowią modny dodatek do stroju i traktowane są jako akcesorium modowe, nie mając nic wspólnego z okularami, które mają zabezpieczać wzrok. Pamiętajmy zatem, że aby okulary przeciwsłoneczne działały skutecznie, muszą mieć rzetelne filtry w szkłach. Gwarancją działania ochronnego soczewek są posiadane przez nie certyfikaty i pewne źródło pochodzenia, najlepiej od renomowanych producentów. Najwłaściwszym jednak rozwiązaniem będzie wizyta u optyka i dobór profesjonalnych szkieł przeciwsłonecznych. Ponadto osoby, które noszą na co dzień okulary korekcyjne, nie muszą rezygnować z okularów przeciwsłonecznych.

Dla osób z wadami wzroku najlepsze będą okulary przeciwsłoneczne z filtrami słonecznymi posiadającymi certyfikat bezpieczeństwa oraz atest, czyli potwierdzone na spektrofotometrze pochłanianie określonego widma promieniowania UVA i UVB. Ich odpowiedni dobór zapewnia odpowiednią ochronę zaznacza lek. med. Magdalena Tymowska, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Megrez i dodaje: Ochrona powinna być priorytetem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W przypadku najmłodszych, których oczy są bardziej wrażliwe, należy szczególnie zadbać o to, aby okulary były dopasowane do ich rozmiaru i posiadały odpowiednie filtry.

Istnieje kilka opcji zakupu okularów. Możemy zainwestować w drugą parę okularów korekcyjnych ze szkłami dymionymi, przyciemnionymi w 75%. Nie są to tzw. fotochromy, nie zmieniają zakresu przebarwienia i działają tak, jak okulary przeciwsłoneczne. Drugą opcją są okulary korekcyjne, których oprawy mają w komplecie nakładki przeciwsłoneczne, mocowane zwykle na magnes, a w sytuacjach awaryjnych możemy zastosować również wszelkie nakładki dopinane albo w inny sposób doczepiane do okularów korekcyjnych.

Odpowiednie nawilżenie oczu i lektura tylko w cieniu

W okresie letnim oczy należy chronić także przed wysuszaniem. O odpowiednie nawilżenie oczu powinny dbać zwłaszcza osoby, które używają szkieł kontaktowych, ale i te, które pracują przy komputerze i często przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Słoneczne dni sprzyjają także miłej lekturze podczas odpoczynku na leżaku lub kocu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że w żadnym przypadku, nawet w profesjonalnych okularach przeciwsłonecznych, nie należy czytać w pełnym słońcu. Żeby móc bezpiecznie cieszyć się lekturą na wolnym powietrzu, należy głowę i tekst schować do cienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.

scroll Skip to content