W ostatnich dniach szpital zakończył warty ponad 24 mln zł remont dwóch kluczowych oddziałów zabiegowych: Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. To jedna z największych inwestycji placówki w ciągu ostatnich lat, dzięki której pacjenci zyskali nowoczesne i komfortowe warunki pobytu. Wraz z oddaniem oddziałów zakończyła się także modernizacja instalacji CO w całym bloku leczniczym i łóżkowym.

Remont trwał 1,5 roku, a wartość całego projektu wyniosła 24,069 mln zł, z czego miasto Tychy – właściciel spółki Megrez – przekazało z budżetu na ten cel 23,739 mln zł. Pozostałą kwotę szpital pokrył ze środków własnych.

Pierwszy z wyremontowanych oddziałów to Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Specjaliści z Oddziału realizują liczne operacje z zakresu chirurgii jelit, wątroby, żołądka, trzustki oraz wiele innych zabiegów, takich jak operacja wyrostka robaczkowego, leczenie żylaków i zakrzepów czy powikłania cukrzycowe. Poddany gruntownej przebudowie oddział został wyposażony w nowoczesne sale, z których każda posiada wygodne, elektrycznie sterowane łóżka oraz osobną łazienkę.

Drugi z oddziałów, który otrzymał zupełnie nowe oblicze to Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. To właśnie tu trafiają pacjenci m.in. po wypadkach komunikacyjnych, z urazami takimi jak złamania czy pęknięcia, a także osoby z osteoporozą czy innymi zwyrodnieniami narządu ruchu. Domeną specjalistów pracujących w Oddziale są zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego oraz ramiennego, których łącznie wykonuje się tu nawet kilkaset rocznie.

Oprócz nowoczesnego i komfortowego wyposażenia na Pacjentów Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu czeka zupełna nowość. Pierwsza tego typu w szpitalu w Polsce, pionierska instalacja dźwiękosfery. W każdej sali chorych oraz pozostałych pomieszczeniach Oddziału zostały zainstalowane głośniki, z których niebawem pacjenci oraz kadra usłyszą kojące dźwięki, wpływające pozytywnie na samopoczucie organizmu. Nie będzie to jednak radiowęzeł z muzyką klasyczną czy zapętloną muzyką relaksacyjną, a generatywne kombinacje dźwięków, komponowane przy użyciu specjalnego algorytmu.

Jak podają wykonawcy projektu, Fundacja Soundscape, instalacja ma być niejako przestrzenią i dyfuzorem pomiędzy ciszą panującą w salach pacjentów a naturalnym, codziennym hałasem oddziału. Każda z sal, w której leżą chorzy będzie osobną sekcją, w której usłyszymy inne dźwięki, a jeszcze inne – na korytarzu oddziału.

Dźwiękosferę będzie można zaprogramować zgodnie z zegarem, porami dnia oraz na bieżąco modyfikować kompozycje, jakie usłyszą pacjenci.

Sponsorem instalacji jest firma Zonda Krypto, a za wdrożenie i wykonanie odpowiada śląska Fundacja Soundscape.

scroll Skip to content