W ramach kompleksowych świadczeń medycznych z zakresu patologii ciąży na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej, placówka zapewnia pacjentkom opiekę z zakresu medycyny matczyno-płodowej, zwanej perinatologią. Oprócz opieki nad kobietami w ciąży wysokiego ryzyka Szpital Megrez, jako jeden z nielicznych ośrodków na Śląsku i w kraju prowadzi również diagnostykę infekcji wewnątrzmacicznych.

Szpital Megrez sprawuje pełnowymiarową opiekę nad kobietami w ciąży, w szczególności w tzw. ciąży wysokiego ryzyka, a także nad płodem. Pomoc znajdą tu ciężarne:

– z nadciśnieniem tętniczym (przewlekłym i indukowanym ciążą),
– z cukrzycą (przedciążową i ciążową),
– z cholestazą ciężarnych,
– z chorobami wątroby i układu pokarmowego,
– z chorobami serca,
– z otyłością,
– z chorobami tarczycy,
– z chorobami układu moczowego,
– z chorobami autoimmunologicznymi (m.in. toczeń układowy, twardzina itp.),
– z chorobami hematologicznymi (m.in. anemia, zaburzenia krzepnięcia, choroba von Willebranda, trombofilie, zespół antyfosfolipidowy),
– po przeszczepach narządów,
– z chorobą nowotworową,
– z chorobami endokrynologicznymi,
– po ART (technikach rozrodu wspomaganego),
– z chorobami neurologicznymi,
– z chorobami psychiatrycznymi,
– z chorobami układu oddechowego,
– z chorobami zakaźnymi (m.in. HIV, HBV, HCV),
– po licznych cięciach cesarskich,
– z wadą wrodzoną macicy,
– z mięśniakami macicy,
– po zabiegach na macicy,
– z niewydolnością szyjki macicy i zagrażającym porodem przedwczesnym (w tym, do założenia szwu McDonalda).

Perinatologia to również szczególna opieka na płodem, np.

– z ograniczonym wzrastaniem (FGR),
– z nieprawidłowym wynikiem badania genetycznego,
– obciążonym wadą rozwojową,
– w ciąży bliźniaczej,
– z nieprawidłowym łożyskiem,
– z nieprawidłową ilością płynu owodniowego,
– u którego podejrzewamy/stwierdzamy infekcję wewnątrzmaciczną.

Opiekę tą zapewnia zespół wykwalifikowanych specjalistów Oddziału Neonatologii Szpitala Megrez. Jest to jeden z głównych Oddziałów w woj. śląskim, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt oraz stanowiska do intensywnej terapii, zapewniając specjalistyczną opiekę dla wcześniaków i niemowląt z problemami zdrowotnymi.

 

 

Główny ośrodek badań na Śląsku

Szpital Megrez, jako jeden z nielicznych szpitalu na Śląsku i w kraju prowadzi diagnostykę infekcji wewnątrzmacicznych. Dzięki zaawansowanym badaniom, takim jak m.in. amniopunkcja w celu oznaczenia materiału PCR, możliwe jest wykrycie patogenów, takich jak cytomegalia, EBV – mononukleoza czy parwowirusy B19. Badanie pozwala na dokładną diagnostykę powyższych schorzeń i zaplanowanie dalszego postępowania.

Opiekę nad Pacjentkami w ciąży sprawuje lek. Ewelina Stawicka-Ociepka.

Pacjentki, które chciałaby zasięgnąć informacji dotyczących udzielanych świadczeń, w tym m.in. kwalifikacji do porodów siłami natury, po przebytym cięciu cesarskim, obrotów zewnętrznych, amniopunkcji, indukcji porodu itp. zachęcamy do kontaktu mailowego pod adresem: perinatologia@szpitalmegrez.pl. Jest to kontakt bezpośrednio do lekarzy z naszego Oddziału.

Co istotne, w szpitalu funkcjonuje również Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, w której Pacjentki mogą zarówno prowadzić ciążę fizjologiczną, jak i odbywać badania kontrolne po wypisie z placówki. W poradni przyjmują: lek. med.  Elżbieta Waleczek Melli-Sameri, lek. med. Magdalena Niszkiewicz, lek. med. Agnieszka Urban-Dyrda oraz lek. med. Bogusława Krasoń.
Wizyty kontrolne dla wymagających tego Pacjentek po wypisie ze Szpitala z zakresu patologii ciąży przeprowadza lek. Ewelina Stawicka-Ociepka.

scroll Skip to content