Szpital Megrez Sp. z o.o. w Tychach został zakwalifikowany do Krajowej Sieci Onkologicznej i od 1 kwietnia 2025 r. stanie się Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego pierwszego poziomu (SOLO I).

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) składa się z trzech poziomów: I poziom – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO I realizujący co najmniej jeden obszar leczenia onkologicznego (leczenie zabiegowe, chemioterapia, radioterapia), II poziom – realizujący co najmniej dwa obszary leczenia onkologicznego, III poziom – realizujący wszystkie trzy obszary leczenia onkologicznego. Szpital Megrez od 1 kwietnia 2025 r. stanie się Specjalistycznym Ośrodkiem Leczenia Onkologicznego SOLO I realizującym świadczenia z zakresu chirurgii onkologicznej.

Celem wprowadzenia reformy jest poprawa dostępności do leczenia z użyciem nowoczesnych metod terapii, ułatwienie pacjentowi poruszania się po systemie ochrony zdrowia w trakcie kolejnych etapów terapii, a także ujednolicenie standardów leczenia nowotworów. Głównym założeniem zaś jest to, aby pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – mógł liczyć na opiekę na takim samym poziomie.

Wpisanie Szpitala Megrez na listę Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego było możliwe dzięki spełnieniu licznych wymogów, takich jak posiadanie wykwalifikowanej kadry medycznej, możliwość pobrania materiału do biopsji, dostęp do zaawansowanych technik diagnostyki genetycznej i molekularnej oraz współpracy z lekarzami różnych specjalizacji w ramach konsultacji wielospecjalistycznych.

Warto również wspomnieć, że dla każdego ośrodka pierwszego poziomu (SOLO I) Narodowy Fundusz Zdrowia wyznaczył szpital nadzorujący będący jednocześnie ośrodkiem o znacznie bardziej rozbudowanych możliwościach leczenia nowotworów (SOLO III), z którym należy uzgadniać proces leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Takim ośrodkiem dla Szpitala Megrez jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.