Już po raz kolejny nasza placówka znalazła się w ścisłym gronie szpitali, które posiadają akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że jakość leczenia, funkcjonowanie szpitala oraz jego infrastruktura oceniona została bardzo wysoko, co potwierdzili niezależni eksperci. 84% wynik potwierdza, że szpital ma odpowiednio liczną i wykwalifikowaną kadrę medyczną oraz posiada wysokiej klasy sprzęt i aparaturę medyczną.
W dniach 12-14 czerwca tego roku Szpital przeszedł trzydniową wizytację pięciu niezależnych ekspertów, którzy poddali ocenie dziesiątki aspektów funkcjonowania lecznicy. Całość zakończyła się pozytywnym wynikiem, a już wkrótce placówka otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający akredytację przyznaną przez Ministra Zdrowia, który posiadają tylko najlepsze podmioty lecznicze w Polsce. Tyska placówka tym samym znajdzie się w gronie 217 akredytowanych szpitali w całej Polsce. W województwie śląskim status ten posiadają jedynie 22 szpitale.
Akredytację przeprowadzają wizytatorzy, którzy mają duże doświadczenie w zakresie funkcjonowania placówek medycznych i całego systemu ochrony zdrowia oraz procesu udzielania świadczeń zdrowotnych. Szpital najczęściej wizytuje czteroosobowy zespół składający się z osób reprezentatywnych dla środowiska szpitala – kadry zarządzającej, lekarzy, pielęgniarek. Kontrola prawidłowości działania placówki odbywa się nie tylko poprzez weryfikację dokumentów wewnętrznych, ale przede wszystkim poprzez praktyczne sprawdzenie wiedzy i znajomości procedur, zasad, przepisów prawa personelu medycznego i niemedycznego. Wizytowane są wszystkie komórki medyczne – Oddziały, Laboratorium, Izba Przyjęć, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Apteka Szpitalna. Wizytatorzy oceniają stan pomieszczeń, jakość sprzętu medycznego, porządek, higienę czy przestrzeganie zasad BHP.
Obecna wizyta polegała na sprawdzeniu całej działalności szpitala – od spraw kadrowych, zarządzania ogólnego, zarządzania systemem informacji poprzez stan techniczny pomieszczeń i urządzeń, działanie archiwum, gospodarkę odpadami, żywienie, procedury medyczne, funkcjonowanie wszystkich komórek medycznych, aż po dokumentację medyczną. Przy ocenie brana była również pod uwagę ciągłość i jakość opieki, respektowanie praw pacjenta, ocena stanu pacjenta, opieka nad pacjentem, kontrola zakażeń, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta.
Certyfikat akredytacyjny po raz pierwszy szpital uzyskał w 2019 r., a przyznało go Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – centralna jednostka Ministerstwa Zdrowia. Sam Program Akredytacji Szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 i został opracowany i wdrożony przez Ośrodek Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.