Półmetek wakacji już za nami. Wszyscy staramy się aktywnie wykorzystać każdy dzień – jeździmy na rolkach, rowerze, biegamy, chodzimy po górach czy pływamy. Jednak lato to również czas wzmożonej pracy personelu Izby Przyjęć Szpitala Megrez. Każdego dnia zgłasza się wielu pacjentów z tzw. urazami wakacyjnymi – złamaniami, skręceniami czy stłuczeniami.

Od początku lipca na Izbę Przyjęć Szpitala Megrez trafiło ponad 1200 pacjentów z urazami, których przyczyna była różna. Wystąpiły one zarówno podczas wakacyjnych podróży, jak i w trakcie codziennych zajęć.

Wzmożona aktywność na świeżym powietrzu – bieganie, jazda na rowerze czy hulajnodze elektrycznej wiąże się niestety ze zwiększonym ryzykiem urazów. Na Izbę Przyjęć, od początku wakacji, zgłaszają się zarówno młodzi, jak i starsi pacjenci. W tej pierwszej grupie znajdują się osoby, które doznały takich obrażeń jak: urazy stawu skokowego – skręcenia i złamania tej okolicy, jak również urazy w obrębie nadgarstka. Drugą grupę pacjentów stanowią seniorzy, u których w głównej mierze dochodzi do złamań w okolicach biodra wyjaśnia lek. Mateusz Hanslik, Ordynator Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu.

Urazy te mogą wynikać z nieodpowiedniego przygotowania, braku odpowiedniego sprzętu, ostrożności czy rozkojarzenia. U osób starszych ważna jest również tzw. profilaktyka upadków, czyli zapobieganie im np. poprzez noszenie wygodnego, sportowego obuwia, usuwanie wszelkich przeszkód w domu, które do takiego upadku mogą doprowadzić czy dobór właściwych okularów korekcyjnych. Ważne jest także, by wszystkie najważniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy mieć zawsze pod ręką.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

By ograniczyć ryzyko wakacyjnych urazów, przed urlopem czy dłuższą wycieczką, warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami.

  1. Przy planowaniu wypadów rowerowych czy jazdy na rolkach, upewnij się, że używasz właściwego sprzętu ochronnego, takiego jak kask czy ochraniacze. Zadbaj również o swoją kondycję fizyczną poprzez regularne ćwiczenia i rozgrzewkę przed wysiłkiem.
  2. Podczas aktywności wodnych, takich jak pływanie czy sporty wodne, upewnij się, że znasz i przestrzegasz zasad bezpieczeństwa w wodzie. Nigdy nie zapominaj o kamizelce ratunkowej, zwłaszcza jeśli Twoja umiejętność pływania jest ograniczona.
  3. Pamiętaj, że promienie słoneczne mogą być nie tylko przyjemne, ale także szkodliwe dla naszej skóry, dlatego regularnie stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Ochronią Cię przed poparzeniami słonecznymi i skutkami długotrwałego narażenia na promieniowanie UV.
  4. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu organizmu, szczególnie w upalne dni. Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu i pozwoli Ci uniknąć odwodnienia.
  5. W upalne dni unikaj intensywnych aktywności na zewnątrz w godzinach największego upału. Poszukuj cienia i stosuj nakrycie głowy. To pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko ewentualnych omdleń.
  6. Jeśli podróżujesz samochodem, przestrzegaj przepisów drogowych i zachowuj ostrożność. Jeżeli czujesz nadmierne zmęczenie, zrób sobie przerwę na odpoczynek.

 

Powyższe zasady pozwolą Ci w pełni cieszyć się ostatnim miesiącem wakacji oraz znacznie ograniczyć ryzyko powstania urazów.

scroll Skip to content