Obchodzimy dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Dlaczego warto Obchodzimy dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Dlaczego warto o nich mówić?

Dowiedzmy się najpierw czym są bakterie. To małe, widoczne tylko pod mikroskopem organizmy żywe, które są wszechobecne – występują praktycznie w każdym środowisku i organizmach żywych. Mogą tworzyć społeczności (biofilm), niektóre z nich są wrażliwe na ekstremalne warunki środowiska a na Ziemi jest ich w przybliżeniu pięć kwintylionów (to naprawdę duża liczba).

Istnieją tzw. „dobre” i „złe” bakterie. Te dobre występują w organizmach, także w człowieku, dostarczając niezbędnych do życia składników i chroniąc je przed bakteriami chorobotwórczymi (np. mikroflora jelitowa). Są również niezbędne do produkcji nabiału czy kiszonek oraz mogą rozłożyć praktycznie każdą substancję, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się je w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Także dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie także m.in.: insuliny. „Złe” bakterie natomiast wywołują zakażenia u ludzi, zwierząt oraz roślin. Są przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak: błonica, krztusiec, gruźlica, kiła, sepsa, angina czy zapalenie płuc. 🤒

Skuteczną walkę z nimi zapewnić mogą antybiotyki. Wytwarzane są przez… bakterie i grzyby. Stanowią ważną dla nich broń do walki o przetrwanie w środowisku naturalnym. Dzięki nim zabijają lub hamują wzrost innych, konkurujących drobnoustrojów. Gdy w 1945 r. na świecie rozpoczęła się światowa produkcja penicyliny, została okrzyknięta „cudownym lekiem”.

Niestety, wraz ze wzrostem zużycia antybiotyków w lecznictwie, zaczęto obserwować nasilający się brak skuteczności terapii – bakterie stały się oporne na stosowane antybiotyki. Co więcej, istnieją tzw. wielooporne szczepy bakterii, na które nie działa większość istniejących antybiotyków. To m.in.: gronkowiec złocisty, pałeczka okrężnicy, pałeczka zapalenia płuc czy pneumokoki. Pojawianie się bakterii opornych na antybiotyki wymusza poszukiwanie nowych leków do walki z zakażeniami i chorobami zakaźnymi. Niestety, jest to bardzo czasochłonne zadanie, a bakterie są bardzo często o krok przed naukowcami…

ℹ️ Dlatego w Europejskim Dniu Wiedzy o Antybiotykach warto przypomnieć o rozważnym stosowaniu antybiotyków – nadużywanie ich (np. podczas przeziębienia czy grypy) prowadzi do zwiększenia liczby tzw. szczepów opornych i zmniejszenia skuteczności leczenia innych chorób. Powinniśmy także zawsze przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. To, jak długo antybiotyki będą skuteczne, zależy od każdego z nas.

scroll Skip to content