W Poradni Ginekologicznej Szpitala Megrez, w ramach programu „Profilaktyka Raka Szyjki Macicy”, we wszystkie środy, począwszy od 6 września 2023 r., wykonywane będą bezpłatne badania cytologiczne dla pań w wieku od 25 do 59 lat.

Badanie wykonuje doświadczona, od 32 lat pracująca w zawodzie, położna specjalistka mgr Iwona Wieczorek, która od 2014 r. aktywnie uczestniczy również w programie „Profilaktyki Raka Szyjki Macicy” na każdym jego etapie.

Wymaz cytologiczny jest badaniem bezbolesnym, nie zajmuje dużo czasu, a równocześnie jest podstawowym badaniem diagnostycznym, dzięki któremu można rozpoznać chorobę w jej wczesnym stadium.

Kiedy najlepiej wykonać cytologię?

Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej menstruacji. Ponadto od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

W ramach programu „Profilaktyki Raka Szyjki Macicy” cytologia jest wykonywana raz na 3 lata lub raz na rok u pacjentek, u których lekarz rozpoznał czynniki ryzyka. W trakcie badania lekarz pobiera materiał z szyjki macicy i przekazuje go do badań laboratoryjnych. W przypadku nieprawidłowego wyniku wystawione zostanie skierowanie do etapu pogłębionej diagnostyki (np. kolposkopia). W przypadku wyniku prawidłowego ustalony zostanie termin kolejnego badania cytologicznego.

Aby wziąć udział w programie nie potrzeba żadnego skierowania. Badania wykonywane będą po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem 32 32 55 388 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00) lub 32 32 55 298. 

Dodatkowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie:

https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/profilaktyka-raka-szyjki-macicy/

Wykaz placówek wykonujących bezpłatną cytologię dostępne są pod adresem:

Wyszukiwarka Gdzie się leczyć

Zapraszamy do rejestracji!

scroll Skip to content