Wakacje ruszyły, a wraz z nimi rozpoczął się sezon na… letnie urazy. Skręcenia stawów, złamania kości, stłuczenia mięśni czy rany i zadrapania to tylko część z długiej listy potencjalnych „wakacyjnych” kontuzji, z jakimi praktycznie codziennie mierzy się personel Szpitala Megrez. Jak bezpiecznie wypoczywać?

Wypoczynek na górskim szlaku, plażowanie nad Bałtykiem czy relaks nad jeziorem. Aby wakacje były udane, wszędzie obowiązują nas pewne zasady bezpieczeństwa, wśród których jedna jest najważniejsza: zachowanie zdrowego rozsądku. Mimo to, nie brakuje dnia, aby w Szpitalu Megrez nie pojawili się pacjenci z urazami powstałymi w trakcie beztroskiego spędzania czasu.

– Tak jak w zimę trafia do nas więcej narciarzy i snowboardzistów, tak latem zwiększa się odsetek pacjentów „wakacyjnych”. Mówimy tu przede wszystkim o urazach, takich jak złamania w obrębie kończyn górnych, złamania obojczyka, złamania w okolicach stawu skokowego oraz wiele innych. Zdarza się, że ich konsekwencje są bardzo poważne. Gdy słyszymy historie naszych pacjentów, przyczyna najczęściej jest ta sama – brak odpowiedniego przygotowania, lekkomyślność, brawura, alkohol – mówi lek. Mateusz Hanslik, ortopeda i Ordynator Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu Szpitala Megrez.

Wakacyjne urazy często mają swój dalszy ciąg w postaci długiej hospitalizacji, skomplikowanych operacji i rehabilitacji. Dochodzi do nich zwykle podczas uprawiania różnych sportów i aktywności na świeżym powietrzu, dlatego warto pamiętać o prostych zasadach i zdrowym rozsądku. Brak kasku i ochraniaczy podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze, skok do niesprawdzonej wody czy spożywanie alkoholu to jedne z wielu przyczyn występowania nieszczęśliwych wypadków.

– Właściwe postępowanie zaraz po wypadku może pomóc ograniczyć jego konsekwencje. Dla przykładu, jeśli podejrzewamy u siebie złamanie, postarajmy się unieruchomić kończynę czymś sztywnym, np. kawałkiem gałęzi przewiązanym koszulką i niezwłocznie udajmy się do szpitala. To ważne, ponieważ zdarza się, że pacjenci wracają z urazami z wakacji i dopiero wtedy idą do lekarza. Złamanie niezaopatrzone od razu może znacznie przedłużyć czas powrotu do zdrowia – mówi lek. Mateusz Hanslik.

Latem należy pamiętać także o właściwym nawodnieniu, szczególnie wśród osób starszych. Fale upałów mogą powodować osłabienie organizmu, prowadzące nawet do omdleń, które u osób starszych często kończą się poważnymi złamaniami.

Przypominamy – jeśli coś nam się stanie, a przebywamy na terenie Unii Europejskiej i posiadamy ze sobą kartę EKUZ, możemy korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa. Jednocześnie, pamiętajmy o obowiązującym na terenie całej UE numerze alarmowym 112. Wśród pozostałych numerów, które warto mieć w swojej książce adresowej to także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, tel. 601 100 300 oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, tel. 601 100 100.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.

scroll Skip to content