top podstrona

Aktualności

 

UWAGA – zmiana godzin funkcjonowania Punktu Pobrań w okresie Wielkanocy.

Piątek (07.04) – Punkt Pobrań czynny w godz. 7.00 – 14.00.
Sobota, niedziela oraz poniedziałek (08-10.04) – Punkt Pobrań będzie nieczynny.

Od wtorku (11.04) wracamy do regularnych godzin funkcjonowania.

Punkt Pobrań znajduje się w miejscu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
Telefon: 32 325 53 57

Szpital Megrez w Tychach oferuje Rodzącym szereg znieczuleń - zarówno farmakologicznych jak i niefarmakologicznych. Wśród nich: immersję wodną i poród w wodzie - w nowoczesnej wannie porodowej; tzw. gaz rozweselający; piłki porodowe i worki saco czy krzesełka porodowe. Szpital oferuje także znieczulenie zewnątrzoponowe. Faktem jest brak całodobowej dostępności tego znieczulenia, ale w odróżnieniu od wielu placówek - w miarę dostępności specjalistów anestezjologii - znieczulenia są wykonywane.

Warto dodać, że znieczuleniem tego typu zainteresowanych jest ok. 15% rodzących. Ze statystyk szpitala wynika, że największa część dzieci przychodzi na świat metodą cesarskiego cięcia.
Nasza kadra dokłada najwyższych starań, aby zagwarantować przyszłym Mamom jak najlepsze warunki rodzenia w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze, czego dowodem są liczne opinie naszych zadowolonych Pacjentek.

 

Obchodzimy dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Dlaczego warto Obchodzimy dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Dlaczego warto o nich mówić?

Dowiedzmy się najpierw czym są bakterie. To małe, widoczne tylko pod mikroskopem organizmy żywe, które są wszechobecne – występują praktycznie w każdym środowisku i organizmach żywych. Mogą tworzyć społeczności (biofilm), niektóre z nich są wrażliwe na ekstremalne warunki środowiska a na Ziemi jest ich w przybliżeniu pięć kwintylionów (to naprawdę duża liczba).

Istnieją tzw. „dobre” i „złe” bakterie. Te dobre występują w organizmach, także w człowieku, dostarczając niezbędnych do życia składników i chroniąc je przed bakteriami chorobotwórczymi (np. mikroflora jelitowa). Są również niezbędne do produkcji nabiału czy kiszonek oraz mogą rozłożyć praktycznie każdą substancję, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się je w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Także dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie także m.in.: insuliny. „Złe” bakterie natomiast wywołują zakażenia u ludzi, zwierząt oraz roślin. Są przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak: błonica, krztusiec, gruźlica, kiła, sepsa, angina czy zapalenie płuc. 🤒

Skuteczną walkę z nimi zapewnić mogą antybiotyki. Wytwarzane są przez… bakterie i grzyby. Stanowią ważną dla nich broń do walki o przetrwanie w środowisku naturalnym. Dzięki nim zabijają lub hamują wzrost innych, konkurujących drobnoustrojów. Gdy w 1945 r. na świecie rozpoczęła się światowa produkcja penicyliny, została okrzyknięta „cudownym lekiem”.

Niestety, wraz ze wzrostem zużycia antybiotyków w lecznictwie, zaczęto obserwować nasilający się brak skuteczności terapii – bakterie stały się oporne na stosowane antybiotyki. Co więcej, istnieją tzw. wielooporne szczepy bakterii, na które nie działa większość istniejących antybiotyków. To m.in.: gronkowiec złocisty, pałeczka okrężnicy, pałeczka zapalenia płuc czy pneumokoki. Pojawianie się bakterii opornych na antybiotyki wymusza poszukiwanie nowych leków do walki z zakażeniami i chorobami zakaźnymi. Niestety, jest to bardzo czasochłonne zadanie, a bakterie są bardzo często o krok przed naukowcami…

ℹ️ Dlatego w Europejskim Dniu Wiedzy o Antybiotykach warto przypomnieć o rozważnym stosowaniu antybiotyków – nadużywanie ich (np. podczas przeziębienia czy grypy) prowadzi do zwiększenia liczby tzw. szczepów opornych i zmniejszenia skuteczności leczenia innych chorób. Powinniśmy także zawsze przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. To, jak długo antybiotyki będą skuteczne, zależy od każdego z nas.

 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach - CZYTAJ WIĘCEJ

 

por ger

Pacjentów, którzy ukończyli 60 rok życia zapraszamy do Poradni Geriatrycznej mieszczącej się w budynku Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, ul. Edukacji 102.

Aby zapisać się do Porani Geriatrycznej należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Zapisy:

- od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.00-15.00 pod nr tel.: 32 32 55 304,

- w poniedziałek, w godzinach: 15:00-18:00 pod nr tel.: 32 32 55 310.

W trakcie wizyty lekarz geriatra poza zebraniem wywiadu i zbadaniem chorego, może zmodyfikować schemat leczenia i zaproponować postępowanie w przypadku schorzeń takich jak: zaburzenia pamięci, depresja, upadki oraz przyjmowanie wielu leków, zwłaszcza w chorobach neurogennych i kardiologicznych.

Drodzy Pacjenci, w trosce o zdrowie Wasze i Waszych rodzin przypominamy o szczepieniach przeciwko COVID-19. Posiadamy najnowszy typ szczepionek, zaktualizowany o wariant OMICRON.

Zapraszamy do Punktu Szczepień MEGREZ Sp. z o.o.  przy Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej w dniach:

 - wtorek 08.00 – 18.00

- czwartek 08.00 – 18.00

Na szczepienie można się zapisać pod nr telefonu 32 32 55 351 w godzinach od 08.00 – 14.00

Pamiętajmy, że ciągle żyjemy w okresie zagrożenia epidemicznego. Poprzednie dawki szczepionek przeciwko COVID-19 pozwoliły opanować pandemię i znacznie ograniczyć jej rozprzestrzenianie się. Jednak nie może to uśpić naszej czujności. Liczba zachorowań ciągle jest duża, a aura jesienno-zimowa sprzyja rozwojowi wielu infekcji, także COVID-19. Warto się zaszczepić, aby móc bezpiecznie przejść przez ten okres. Zapraszamy serdecznie.

cov

Zobacz więcej ostatnich aktualności...
wszelkie prawa zastrzeżone
MEGREZ. 2016 | Mapa strony
projekt i wykonanie strony internetowej:
group4 - strony internetowe