top podstrona

SZYBKI KONTAKT

Aktualności

19 października o godzinie 12.00 w sali Szkoły Rodzenia szpitala MEGREZ odbędzie się szkolenie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego dla wszystkich pracowników medycznych.

Temat wykładu: Witamina D – status quo czy nowe perspektywy. Niepoznane aspekty stosowania witaminy D

Szkolenie poprowadzi dr hab. n. med. Waldemar Misiorowski, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii Kliniki Endokrynologii CMKP w Warszawie.

doctor 563428 1920

Powstała praca dyplomowa na temat metod diagnostyki i leczenia stosowanego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w zakresie występowania wad dotyczących stawów biodrowych u noworodków. Magdalena Kiecoń, absolwentka studiów licencjackich w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej na kierunku Fizjoterapia obroniła z wyróżnieniem pracę pt. „Występowanie dysplazji stawów biodrowych oraz metody jej rehabilitacji u noworodków przebywających w Oddziale Neonatologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Tychach w roku 2017”. Niezbędnych danych i merytorycznej pomocy przy jej powstawaniu udzielił dr n. med. Jarosław Groszko, ordynator Oddziału. Promotorem pracy był dr Jarosław Madowicz, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez a zarazem adiunkt tej uczelni.

gala i stopien 22 1537553474

Od września Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej naszego szpitala kieruje dr. n. med. Adam Dyrda, specjalista ginekologii i położnictwa.

Nowy ordynator jest tyszaninem. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Tychach oraz Akademię Medyczną w Krakowie (1985). Po studiach podjął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 im. J. Gasińskiego. Odbył tu staż podyplomowy, zdobył I i II stopień specjalizacji (w 1989 i 1992 roku). W 1997 roku obronił pracę doktorską.

W roku 2004 ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa medycznego i etyki na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku wygrał konkurs na stanowisko ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego w Mikołowie, gdzie pracował przez 14 lat.

Dr Dyrda jest autorem i współautorem kilku prac naukowych publikowanych i przedstawianych na kongresach w Polsce i za granicą.

Adam Dyrda uczestniczy aktywnie w pracach samorządu lekarskiego od 1993 roku. Od II kadencji samorządu jest członkiem Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach, a w VII i VIII kadencji (trwającej od 2014 roku) – jego przewodniczącym. Jest również delegatem na Okręgowy i Krajowy Zjazd Lekarzy.

Został odznaczony przez Prezydenta RP srebrnym i złotym krzyżem zasługi, złotą odznaką „Zasłużony dla lekarzy” Śląskiej Izby Lekarskiej, oraz tytułem „Zasłużony dla województwa śląskiego”, nadanym przez samorząd województwa śląskiego.

Pozazawodową pasją doktora Dyrdy jest sport, a zwłaszcza tenis, narciarstwo i sporty wodne.  Jest medalistą mistrzostw Polski i świata  lekarzy w narciarstwie alpejskim i tenisie. Założyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Lekarzy Narciarzy „POLSKIMED”.

Prywatnie jest mężem Ewy, specjalistki chorób wewnętrznych i kardiologii, ojcem Adama, dr. hab. n. prawnych i pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Michała – lekarza-rezydenta.

dyrda

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego Megrez wzbogacił ostatnio swoją ofertę o kolejne badania. Jedno z nich – oznaczenie antygenu Ag HCV, markera zakażenia WZW typu C – szpital wykonuje jako jedyna placówka w Tychach.

Do tej pory badania pod tym kątem prowadzone były dwustopniowo. Pozytywny wynik pierwszego oznaczał konieczność czasochłonnych i kosztownych badań w wysokospecjalistycznym ośrodku. Próbki z Tychów wysyłane były do Wrocławia. Teraz badanie wykonywane jest w całości w szpitalnym laboratorium, a wynik uzyskuje się w tym samym dniu.  Poza wczesnym wykryciem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C oznaczenie antygenu HCV służy również ocenie skuteczności prowadzonego już leczenia.

- Oprócz nowego badania Ag HCV, nasza oferta diagnostyczna wzbogaciła się także o badanie poziomu kwasu foliowego, homocysteiny, insuliny i parathormonu, a także badanie antygenu Ag Hbs ilościowo pod kątem diagnostyki wirusowego zapalenia wątroby typu B – mówi dr. n. biol. Barbara Kłaptocz, kierownik ZDLiM. – To efekt przetargu na dzierżawę aparatów diagnostycznych, dzięki któremu szpitalne laboratorium wymieniło prawie wszystkie aparaty diagnostyczne na nowe, umożliwiające wykonywanie szerszego zakresu badań.

DSC 1099

MEGREZ Sp. z o.o. w Tychach uprzejmnie informuje, że w zawiązku z koniecznością przeprowadzenia prac dostosowawczych do wymogów nadzoru epidemiologicznego na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym liczącym 15 łóżek, czasowo nastąpi ograniczenie liczby łóżek do 7. Przewidywany okres ograniczenia to trzy miesiące od 1 września 2018 r. do 30 listopada 2018 r.

Zobacz więcej ostatnich aktualności...