top podstrona

SZYBKI KONTAKT

Aktualności

Borelioza z Lyme jest wielonarządową chorobą wywołaną przez bakterie należące do grupy krętków Borrelia burgdoferi sensu lato. Bakterie te przenoszone są przez kleszcze lxodes i jest to najczęstsza choroba odkleszczowa. Obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Większość nowych przypaków boreliozy przypada na okres od maja do listopada.

We wczesnej fazie zakażenia jest to zakażenie miejscowe. Po kilku dniach od zakażenia pojawia się rumień wędrujący (erythema migrans - EM), któremu mogą towarzyszyć objawy grypopochodne. EM jest jedynym swoistym objawem choroby i nie wymaga potwierdzenia badaniami laboratoryjnymi, pojawia się jednakże tylko u 30-50% zakażonych. W pozostałych przypadkach do rozpoznania boreliozy z Lyme konieczne jest wykonanie badań.

W naszym laboratorium istnieje możliwość wykonania badań w kierunku zakażenia Borrelia burgoferi.

borelioza

130 pomiarów poziomu cukru i ciśnienia krwi, ponad setka wykonanych analiz składu ciała i porad dietetycznych, odwiedziny przyszłych rodziców na naszym stoisku i 15 nagród rozlosowanych w konkursie dla mieszkańców to bilans tegorocznego Dnia Zdrowia. Uczestnikom dziękujemy a tym, którzy wygrali pakiety badań podstawowych z oznaczeniem poziomu witaminy D dodatkowo gratulujemy wygranej.

1

17 czerwca podczas Dnia Zdrowia, który odbędzie się  na Rynku w godzinach 14.00-18.00 na stoisku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji.

- Jesteśmy największą placówką medyczną w Tychach i na miejskim Dniu Zdrowia nie może nas zabraknąć – mówi Mariola Szulc, prezes WSS Megrez – Ze względu na duże zainteresowanie chcemy przedstawić ofertę naszej Przyszpitalnej Szkoły Rodzenia łącznie z gimnastyką dla przyszłych mam. Do dyspozycji odwiedzających będą położne wyposażone w materiały szkoleniowe, w tym symulator ciąży, maty do ćwiczeń oraz kardiotokograf do badania tętna płodu. Panie, które zamierzają rodzić w naszym szpitalu będą się mogły dowiedzieć także, jak wygląda pobyt na trakcie Porodowym i  Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Na stoisku Megrezu można będzie również zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, skorzystać z porad naszej szpitalnej dietetyczki, wykonać analizę składu ciała. Przedstawimy też ofertę diagnostyczną naszego laboratorium, zwłaszcza wykonywane u nas badania w kierunku zakażenia bakterią wywołującą boreliozę. Zapraszamy do nas.

Szpital przygotował również konkurs, w którym wśród uczestników rozlosowanych zostanie 15 pakietów badań podstawowych, zawierających zestaw najbardziej podstawowych badań, które warto wykonywać kontrolnie co jakiś czas oraz dodatkowo oznaczenie witaminy D.

Regulamin konkursu

Zapraszamy 17 czerwca na Rynek. Będziemy do Państwa dyspozycji. Przyszłym rodzicom przedstawimy ofertę naszej Przyszpitalnej Szkoły Rodzenia, pokażemy ćwiczenia dla ciężarnych, wykonamy KTG płodu, a wszystkim, którzy nas odwiedzą zaoferujemy badanie poziomu cukru we krwi i pomiar ciśnienia, udzielimy dietetycznych porad, wykonamy analizę składu ciała. Przedstawimy również ofertę diagnostyczną naszego szpitalnego laboratorium, w tym badania w kierunku zakażenia boreliozą.

dzień zdrowia

Uczennice II klas liceów ogólnokształcących im. S. Wyspiańskiego i C.K. Norwida z Tychów oraz LO im. Powstańców Śląskich z Bierunia zainteresowane pracą w służbie zdrowia w ramach programu „Trafny wybór” zapoznawały się z pracą Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez.

Nauka pomiaru ciśnienia w Izbie przyjęć pod okiem prezesa dr. Jarosława Madowicza

Zobacz więcej ostatnich aktualności...