top podstrona

SZYBKI KONTAKT

Aktualności

stefanski Od początku listopada kierownikiem Bloku Operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez jest dr n. med. Leszek Stefański. Jego staż zawodowy liczy przeszło ćwierć wieku. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanika oraz Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, którą ukończył z tytułem lekarza medycyny. Wieloletni asystent Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Katowicach Ligocie. Przez ostatni rok pełnił funkcję kierownika Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Obecnie jest kierownikiem Bloku Operacyjnego oraz starszym asystentem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej naszego szpitala.

Doktor Stefański posiada doktorat z dziedziny anatomiczno-proktologicznej. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Klubu Koloproktologii i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a także czynnie uczestniczył w wielu kongresach i sympozjach o zasięgu międzynarodowym i krajowym. W 1996 roku otrzymał nagrodę II stopnia Rektora Śląskiej Akademii Medycznej w zakresie działalności naukowej.

Dr L. Stefański odbył wiele kursów specjalistycznych, m.in.: z zakresu manometrii stacjonarnej przewodu pokarmowego, chirurgicznego leczenia przetok okołoodbytowych i guzków krwawniczych, chorób jelit, zabiegów oszczędzających zwieracze w chirurgii odbytnicy. Jego zainteresowania zawodowe dotyczą chirurgii kolorektalnej, zabiegów laserowej waporyzacji zmian w przewodzie pokarmowym oraz termoablacji zmian przerzutowych raka do wątroby oraz pierwotnych raków wątroby.

Jest autorem czterech recenzji w prestiżowym czasopiśmie naukowym Surgical and Radiologic Anatomy.

Pożegnaliśmy dzisiaj grupę stażystów, którzy przez 13 ostatnich miesięcy odbywali staż podyplomowy w naszym szpitalu. Pod opieką lekarek – koordynatorek stażów: dr Joanny Straszeckiej, lek med. Katarzyny Pacwy – Bracik i lek. med. Anny Małeckiej młodzi adepci sztuki lekarskiej przeszli cykl kształcenia na oddziałach: chorób wewnętrznych, pediatrycznym, neonatologicznym, ginekologiczno-położniczym, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, psychiatrii, szpitalnym oddziale ratunkowym i w poradni medycyny rodzinnej. Odbyli ponadto szkolenie z zakresu orzecznictwa lekarskiego, bioetyki, prawa medycznego, krwiodawstwa i krwiolecznictwa, profilaktyki zakażeń HIV i leczenia AIDS oraz kurs ratownictwa medycznego. Celem obowiązkowego stażu podyplomowego jest pogłębienie uzyskanej w czasie studiów wiedzy teoretycznej i praktyczna nauka udzielania świadczeń zdrowotnych. Staż jest również warunkiem uzyskania czynnego prawa wykonywania zawodu przyznawanego przez Izbę Lekarską.

Teraz przed młodymi lekarzami wybór specjalizacji. „Staje Pani/Pan przed kolejnym etapem rozwoju zawodowego. Miło nam jeśli wiąże się on z naszą placówką. Jeśli swoje dalsze losy związała Pani/ Pan z innym szpitalem, życzymy, aby  wiedza i doświadczenie nabyte podczas stażu podyplomowego procentowały na przyszłość. Życzymy serdecznie, by zawód lekarza był nieustającym źródłem satysfakcji i spełnienia, zaś nasz wkład w karierę wystawiał zarówno Panu, jak i nam jak najlepsze świadectwo.” – napisali w liście gratulacyjnym do stażystów prezes Mariola Szulc i wiceprezes Jarosław Madowicz.

A już od początku października szkolić się zaczęła kolejna grupa absolwentów studiów medycznych.

DSC 0599

Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej  wykonane zostały pierwsze operacje laparoskopowe, które wspólnie z prof. dr. n. med. Krzysztofem Sodowskim, ordynatorem oddziału  wykonywał gościnnie dr. n. med. Andrzej Morawski, wybitny laparoskopista w zakresie operacji ginekologicznych.

Wizyta dr. Morawskiego w tyskim szpitalu to pierwsze takie wydarzenie od chwili, kiedy placówka trafiła pod skrzydła miasta, ale na pewno nie ostatnie. Nowatorskie zabiegi operacyjne będą się w Tychach odbywać coraz częściej wobec planu nowych władz szpitala, by stał się on jednym z najnowocześniejszych w regionie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki rozmowom władz miasta ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym Oddział Ginekologiczno-Położniczy przygotowuje się do przekształcenia w oddział kliniczny ŚUM.

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego wszystkim ratownikom społecznego szacunku i uznania dla Państwa trudnej i odpowiedzialnej pracy, satysfakcji z niesionej pomocy, szczęścia i sukcesów w życiu osobistym

życzą

Mariola Szulc
Prezes Zarządu Megrez Sp. z o.o.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Dyrektor Generalny
Jarosław Madowicz
Wiceprezes Zarządu Megrez Sp. z o.o.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Dyrektor ds. Medycznych

6 października notarialnie potwierdzony został zakup nieruchomości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez przez Miasto Tychy. Dzień wcześniej w obecności notariusza miasto podpisało umowę zakupu od marszałka województwa udziałów spółki Megrez, która zarządza szpitalem. Od tej chwili szpital stał się własnością miasta, które posiada 97,19 % udziałów w spółce zarządzającej szpitalem i powiatu bieruńsko-lędzińskiego, który posiada 2,81% udziałów.

DSC 0328

Zobacz więcej ostatnich aktualności...