top podstrona

Sekretariat Oddziału:

32 325 52 42

Dyżurka Lekarska:

32 325 52 97

Dyżurka Pielęgniarska:

32 325 52 41

O nas

Znakomita większość procedur wykonywanych w oddziale chirurgii ogólnej to tzw. procedury ratujące życie chorym. Duża część pacjentów nie jest przyjmowana bezpośrednio z domu, a jest przekazywana z innych szpitali. Świadczy to o referencyjności oddziału. Dotyczy to w szczególności pacjentów ze schorzeniami dróg żółciowych oraz nowotworów pola trzustkowo-dwunastniczego. Rocznie w oddziale wykonuje się około tysiąca operacji, około 300 zabiegów cholangiopankreatografii wstecznej, oraz 300 endoskopii diagnostycznych i terapeutycznych, zarówno górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Nasz zespół

 

 

Ordynator Oddziału: prof. dr hab. n. med. Damian Ziaja, specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii

Pielęgniarka oddziałowa mgr Stolarek Marzena

 

Specjalizacje

Najbardziej charakterystyczne procedury wykonywane przez oddział przedstawiono poniżej:

 • Leczenie stanów ostrych w chirurgii: zapalenia otrzewnej, krwotoku do przewodu pokarmowego, niedrożności przewodu pokarmowego.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Oddział wykonuje resekcje trzustki z powodu nowotworu (pankreatoduodenektomie, resekcje obwodowe, oraz całkowite resekcje trzustki). Przeprowadzamy również anatomiczne resekcjie wątroby (prawostronne lub lewostronne hemihepatektomie) z powodu guzów przerzutowych z raka jelita grubego. Wykonujemy również resekcje wątroby oraz dróg żółciowych z powodu nowotworów dróg żółciowych.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii jelita grubego. Większość operacji jelita grubego wykonujemy z powodu nowotworów tego narządu. W wybranych przypadkach w trakcie operacji wycięcia guza pierwotnego jelita grubego dokonujemy również jednoczasowego wycięcia przerzutów.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii żoładka i dwunastnicy: Przeprowadzamy operacje całkowitego lub częściowego wycięcia żołądka z powodu nowotworu tego narządu. Wykonujemy również niewielką liczbę operacji z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w tym wagotomię oraz pyloroplastykę.
 • Leczenie przepuklin powłok jamy brzusznej z użyciem siatek, jak i przepuklin wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem przepukliny rozworu przełykowego
 • Leczenie urazów wielonarządowych – wspólnie z Oddziałem Anestezjologii i  Intensywnej Terapii  oraz Oddziałem Chirurgii Rekonstrukcji Narządu Ruchu.
 • Procedury naczyniowe: wykonywanie zespoleń tętniczo żylnych do hemodializy, zakładanie stałych portów naczyniowych do chemioterapii, usuwanie żylaków kończyn dolnych, rekonstrukcje naczyniowe wykonywanie w trakcie kompleksowych operacji onkologicznych: np. rekonstrukcje żyły wrotnej i tętnicy krezkowej górnej w trakcie resekcji głowy trzustki z naciekiem na w/w naczynia, obwodowe przęsła udowo-podkolanowe w przypadku niedokrwienia kończyn dolnych.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii endokrynologicznej: usuwanie tarczycy, nadnerczy, przytarczyc, hormonalnie czynnych guzów trzustki: np. insulinoma.
 • Zabiegi z zakresu urologii szczególnie w przypadku dużych guzów nerek naciekających sąsiednie narządy oraz duze naczynia, a także zabiegi oszczędzające- częściowe resekcje nerek.
 • Zabiegi z zakresu chirurgii gruczołu sutkowego, w tym zabiegi oszczędzające w raku piersi.
 • Wykonujemy również procedurę biopsji węzła wartowniczego zarówno w nowotworach sutka jak i w przypadku leczenia czerniaka
 • Zabiegi minimalnie inwazyjne:

- Zabiegi laparoskopowe: najczęstsze zabiegi to cholecystektomia laparoskopowa I laparoskopia zwiadowcza w celu weryfikacji histopatologicznej nowotworów oraz oceny ich operacyjności.

 • Zabiegi endoskopowe wykonywane są w oddziale przy użyciu nowoczesnego zestawu wideoendoskopowego z możliwością archiwizacji stwierdzanych obrazów chorobowych. Wykonujemy następujące rodzaje endoskopii:

- Gastroskopia z tamowaniem krwawień z owrzodzeń trawiennych, żylaków przełyku.

- Duodenoskopia z ECPW: z drenażem dróg żółciowych, ewakuacją złogów, protezowaniem dróg żółciowych. W przypadku braku możliwości drenażu wewnętrznego wykonujemy drenaż zewnętrzny dróg żółciowych pod kontrolą USG.

- Kolonoskopia.

- Endoskopowe zakładanie przetok odżywczych (PEG i PEJ).

- Udrażnianie przełyku i jelita grubego w nieoperacyjnych, powodujących niedrożność guzach tych narządów

Każdy rodzaj endoskopii może być połączony z polipektomią, czyli usunięciem polipów zarówno z górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Nasze zaplecze techniczne

1sprzet chirurgia

Do dyspozycji pacjentów mamy tu 45 łóżek


2zestaw wideoendoskopowy

Nowoczesny zestaw wideoendoskopowy do zabiegów endoskopowych z możliwością archiwizacji obrazów chorobowych.


3laparoskop operacyjny

Laparoskop operacyjny

wszelkie prawa zastrzeżone
MEGREZ. 2016 | Mapa strony
projekt i wykonanie strony internetowej:
group4 - strony internetowe