Ważne informacje dla pacjentów zakażonych COVID 19

information 1481584 1280

↑↑↑ KLIKNIJ ↑↑↑

--------------------------------------------

Obowiązkowe sprawdziany jakości badań laboratoryjnych na obu poziomach (podstawowym i rozszerzonym) organizuje w Polsce Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi. Obejmują one zakresy immunochemii poszerzonej, koagulologii, immunochemii markerów kardiologicznych, hematologii, hemoglobiny glikowanej oraz chemii klinicznej. Efektem kontroli są zaświadczenia wraz z ocenami każdej badanej procedury laboratoryjnej, a Megrez uzyskuje zwykle bardzo dobre oceny.
Laboratorium WSS Megrez bierze również udział w Międzynarodowych Programach Kontroli Jakości Badań Laboratoryjnych, organizowanych przez LABQUALITY z siedzibą w Helsinkach i włoską Nobis Diagnosticę.
- Ośrodki zagraniczne uzupełniają zakres sprawdzianów łódzkiego Ośrodka, kontrolując między innymi takie badania jak: diagnostykę HIV, diagnostykę Wirusowych Zapaleń Wątroby, boreliozy czy oznaczanie poziomu homocysteiny - wyjaśnia dr n. biol. Barbara Kłaptocz, kierownik ZDLiM.
W zewnątrzlaboratoryjnej ocenie jakości badań bierze również udział Pracownia Mikrobiologii. Zajmuje się tym Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej w Warszawie w ramach programu POLMICRO, wydając Certyfikat Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych. Uzyskują go tylko te laboratoria, które otrzymały ocenę bardzo dobrą. Za czwórkę certyfikat już nie przysługuje.
W skład szpitalnego ZDLiM wchodzi także Pracownia Serologii Transfuzjologicznej i ona również bierze udział w zewnętrznych sprawdzianach jakości badań. Zajmuje się tym Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie w ramach „Krajowego programu zewnętrznej oceny jakości dla laboratoriów immunologii transfuzjologicznej”, oraz Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
- Systematyczna weryfikacja jakości naszej pracy jest zgodna z wymogami akredytacji i standardów ISO, które szpital posiada oraz Ustawy o Diagnostyce Laboratoryjnej – dodaje dr Kłaptocz – My jednak poddajemy się jej od początku istnienia szpitala Megrez. Bo najważniejsze jest, żeby wynik badania pacjenta był wiarygodny. To jest pierwszy powód, dla którego poddajemy się kontrolom w najszerszym możliwym zakresie. Sprawdziany organizowane przez COBJwDL Łódź oraz COBJwDM Warszawa są bezpłatne, za pozostałe szpital ponosi odpłatność.

Z myślą o wiarygodności wyników badań WSS Megrez takich samych kwalifikacji wymaga również od swoich podwykonawców, traktując je jako niezbędne kryterium współpracy.