Zakończył się drugi program profilaktyczny dotyczący depresji, sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Tychy, w którego realizację włączył się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez. Na projekt, który poprowadził szpitalny psycholog Eliza Cieślikowska, składały się spotkania z uczniami tyskich szkół ponadpodstawowych, szkolenia m.in. dla lekarzy rodzinnych, pielęgniarek środowiskowych, nauczycieli i pedagogów oraz kampania informacyjno–edukacyjnej dla mieszkańców miasta. W 15 zajęciach wzięło udział 498 uczniów z II LO im Norwida, Zespołu Szkół nr 1, 4 i 7, Technikum nr 2 i Zespołu Szkół Specjalnych nr 8. Kolejne 94 osoby z 20 tyskich placówek, które mają bezpośredni kontakt z osobami potrzebującymi wsparcia i pomocy, uczestniczyły w 3 szkoleniach. Co szczególnie cieszy – placówki i osoby same się zgłaszały do udziału, bo spotykają się w życiu zawodowym z problemem depresji i chciałyby lepiej go poznać oraz nauczyć się odpowiednio reagować.
- Mniej więcej wiem jak odróżnić osobę chorą na tę chorobę od zwykłej osoby. Wiem również co powiedzieć, aby jej nie urazić i co zrobić, aby ja wesprzeć – powiedziała po warsztatach jedna z uczennic. Inna przyznała z kolei, że szkolenie pozwoliło jej lepiej zrozumieć depresję, bo sama cierpi na takie stany i korzysta z pomocy psychiatry.
Udział w programie wysoko ocenili także nauczyciele. - Dowiedziałam się na co zwrócić uwagę przy obserwacji uczniów i jak rozmawiać z rodzicem – powiedziała jedna z nich.

Plakat B2 1