Dr Jarosław Madowicz, wiceprezes Megrez Sp. z o.o.: Wraz z nowym Zakładem Diagnostyki Obrazowej nasi pacjenci zyskują lepsze warunki leczenia. Będziemy wykonywać na miejscu o wiele więcej badań, diagnostyka będzie więc szybsza. Będzie także lepsza, bo mamy nowoczesne aparaty, które oferują szerokie spektrum badań. Aparaty są fabrycznie nowe, spada więc dodatkowo ryzyko awarii technicznych.
Jednocześnie nasi pracownicy medyczni przechodzą wysokospecjalistyczne szkolenia, które podnoszą ich kwalifikacje. Niektórzy z nich pracując również w innych ośrodkach, mieli już możliwość wykonywania badań na aparatach, które trafiły na wyposażenie zakładu. Teraz będą mogli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności także u nas, z korzyścią dla pacjentów. Nad budową zespołu fachowców czuwa dr Joanna Gibińska, doświadczony radiolog i wieloletni konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii.
Ważny oręż w walce o zdrowie pacjenta zyskują lekarze szpitalnych oddziałów. Będą mogli zlecać szereg wysokospecjalistycznych badań i dzięki temu, że są one wykonywane na miejscu, szybciej uzyskiwać wyniki i podejmować leczenie. Nasze nowe zaplecze diagnostyczne pozwoli nam na rozszerzenie możliwości leczenia wspólnie z ośrodkami, które prowadzą leczenie w zakresie chemioterapii, radioterapii czy brachyterapii w leczeniu onkologicznym.
Nowe możliwości diagnostyki i leczenia zyskują także pacjenci z zewnątrz. Mam na myśli zarówno wymiar diagnostyczny, jak i profilaktyczny. W oparciu o sprzęt i fachową kadrę będziemy mogli realizować rozmaite programy profilaktyczne i badania screeningowe pod kątem np. raka piersi lub zagrożenia osteoporozą.

Pieniądze na zakup aparatury do Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala zostały przekazane przez Województwo Śląskie na mocy umowy o współpracy z miastem, podpisanej w 2017 roku przy sprzedaży miastu nieruchomości i wszystkich udziałów Województwa Śląskiego w spółce Megrez. Kolejne ponad 4 miliony złotych – na modernizację pomieszczeń dawnej kuchni szpitalnej – wyasygnowało miasto Tychy.

Nowy sprzęt diagnostyczny

- tomograf komputerowy 64-warstwowy – umożliwia poszerzenie zakresu wykonywanych badań diagnostycznych. Dodatkowe oprogramowania pozwalają na dokładniejszą ocenę poszczególnych narządów. Istotne jest również zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów dzięki krótszym czasom ekspozycji, a tym samym zmniejszenie ilości środków kontrastujących podawanych pacjentom

megrez tychy 24 01 2019 foto radoslaw kazmierczak 26
- rezonans magnetyczny - posiada możliwości diagnostyczne, obejmujące schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności ostrych stanów neurologicznych, jak udary mózgu. Jest to również badanie niezbędne w diagnostyce chorób istoty białej, jak stwardnienie rozsiane czy zapalenie mózgu. Badania MR odgrywają również znaczącą rolę w diagnostyce narządów miednicy i układu pokarmowego oraz w określonych patologiach narządu ruchu.

megrez tychy 24 01 2019 foto radoslaw kazmierczak 19
- kostno-stawowy aparat rentgenowski z zawieszeniem sufitowym lampy rentgenowskiej – cyfrowy aparat wykorzystywany do badań klatki piersiowej oraz układu kostnego. Zawieszenie sufitowe ułatwia wykonanie badań rentgenowskich u pacjentów po przebytych urazach, których poprawne i właściwe ułożenie jest znacznie ograniczone za względu na stan pacjenta

megrez tychy 24 01 2019 foto radoslaw kazmierczak 13
- mammograf - umożliwia wykonywanie badań stosowanych w diagnostyce gruczołu piersiowego. Jest również przydatna jako badanie przesiewowe, szczególnie u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (choroby piersi w rodzinie, przebyte operacje piersi itp.)

megrez tychy 24 01 2019 foto radoslaw kazmierczak 7

- densytometr - przeciwieństwie do pozostałych badań rentgenowskich oraz tomografii komputerowej dawka, jaką otrzymuje pacjent pracowni densytometrii jest znacząco niższa. Badanie to ocenia elementy kostne pod kątem osteoporozy obejmując badaniem całe ciało, co umożliwia również ocenę masy mięśniowej oraz ilość tkanki tłuszczowej.

megrez tychy 24 01 2019 foto radoslaw kazmierczak 11

- aparat USG - nowy, wysokiej klasy aparat, który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu. Badanie nim pozwala na bardzo dokładne uwidocznienie struktury narządów wewnętrznych, m.in.: wątroby, śledziony, trzustki, nerek, pęcherza moczowego, aorty oraz jelit. Wyposażony w odpowiednie głowice umożliwi również lepszą ocenę gruczołów piersiowych oraz tkanek miękkich i układu naczyniowego. Ultrasonograf wyposażony jest w dodatkowe funkcje i sprzęt:
- elastografię pozwalającą bez bipsji ocenić zwłóknienie wątroby w chorobach przewlekłych tego narządu np. WZW typu C;
- głowicę o bardzo wysokiej jakości obrazu ze specjalnym przeznaczeniem do badań piersi pozwalającą na dokładniejszą ocenę zmian guzkowych w ich obrębie;
- dopplerowskie badanie tętnic oraz żył.
- aparat RTG jezdny – jako drugie tego typu urządzenie (jeden jest na wyposażeniu ZDO) będzie służył do wykonywania zdjęć u pacjentów, których nie można przetransportować do ZDO; nowy aparat będzie obsługiwał wyłącznie Oddział Neonatologiczny

megrez tychy 24 01 2019 foto radoslaw kazmierczak 29