Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego Megrez wzbogacił ostatnio swoją ofertę o kolejne badania. Jedno z nich – oznaczenie antygenu Ag HCV, markera zakażenia WZW typu C – szpital wykonuje jako jedyna placówka w Tychach.

Do tej pory badania pod tym kątem prowadzone były dwustopniowo. Pozytywny wynik pierwszego oznaczał konieczność czasochłonnych i kosztownych badań w wysokospecjalistycznym ośrodku. Próbki z Tychów wysyłane były do Wrocławia. Teraz badanie wykonywane jest w całości w szpitalnym laboratorium, a wynik uzyskuje się w tym samym dniu.  Poza wczesnym wykryciem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C oznaczenie antygenu HCV służy również ocenie skuteczności prowadzonego już leczenia.

- Oprócz nowego badania Ag HCV, nasza oferta diagnostyczna wzbogaciła się także o badanie poziomu kwasu foliowego, homocysteiny, insuliny i parathormonu, a także badanie antygenu Ag Hbs ilościowo pod kątem diagnostyki wirusowego zapalenia wątroby typu B – mówi dr. n. biol. Barbara Kłaptocz, kierownik ZDLiM. – To efekt przetargu na dzierżawę aparatów diagnostycznych, dzięki któremu szpitalne laboratorium wymieniło prawie wszystkie aparaty diagnostyczne na nowe, umożliwiające wykonywanie szerszego zakresu badań.

DSC 1103

Ponieważ niedobory kwasu foliowego u kobiet w ciąży mogą prowadzić do wrodzonych  wad układu nerwowego u płodu, lekarze standardowo zlecają badanie jego poziomu u ciężarnych. Kwas foliowy  ma jednak znaczenie dla zdrowia każdego z nas, bierze bowiem udział w tworzeniu genetycznej matrycy człowieka, reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie i uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek. Jego  niedobór skutkuje niedokrwistością, chorobami układu krążenia a nawet nowotworami. Nadmiar kwasu foliowego  maskuje z kolei objawy niedoboru witaminy B12 i przyspiesza procesy nowotworowe we wczesnym stadium.

Poziom homocysteiny, aminokwasu mającego wpływ m.in. na krzepliwość krwi, jest markerem pozwalającym ocenić ryzyko udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału serca i miażdżycy, zwłaszcza u osób obciążonych genetycznie ryzykiem tych schorzeń.

Badanie poziomu insuliny we krwi jest niezbędne u osób zagrożonych cukrzycą, chorujących na tę chorobę lub schorzenia wątroby. Parathormon jest wydzielany przez przytarczyce i jego poziom może świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tego gruczołu, co ma wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu i proces powstawania  witaminy D.

Ostatnie z nowych badań, jakie oferuje laboratorium Megrezu to oznaczenie antygeny Ag Hbs ilościowo. Jest dobrym narzędziem do oceny rokowań w późnej fazie zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz oceny skuteczności prowadzonego leczenia.

Badania wykonać można każdego dnia tygodnia przez całą dobę, ale najlepiej skorzystać z oferty promocyjnych śród.

DSC 1100
DSC 1101