„Terapia Simontonowska (TS) jest spójnym programem składającym się z metod i technik poznawczo-behawioralnych o dowiedzionej skuteczności. Jest to terapia oparta na teorii uczenia się – wychodzi z założenia, że wielu (jeśli nie większość) pacjentów onkologicznych posiada niezdrowe przekonania i postawy wobec choroby nowotworowej oraz jej leczenia, które powodują wysoki poziom dystresu emocjonalnego.
Szczególnie niezdrowe przekonania i postawy wobec leczenia onkologicznego mogą prowadzić do niechęci w podejmowaniu leczenia nawet, gdy rokowanie jest pomyślne – w TS formułowanie zdrowych przekonań i postaw wobec leczenia oraz budowanie nadziei pacjenta jest głównym celem interwencji terapeutycznej. Częścią interwencji w TS jest również modyfikacja stylu życia na zdrowszy w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu nowotworu oraz szeroko pojętej profilaktyki.” – wyjaśnia Simontonowski Instytut Zdrowia na swojej oficjalnej stronie.
Tyska konferencja i seminarium przyciągnęła wielu znakomitych psychologów, psychoonkologów i lekarzy z całej Polski. Wśród wykładowców, opróz doktora Wirgi, znaleźli się:
dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz – Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, specjalista psycholog kliniczny, adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko – psychoonkolog i psychiatra, specjalista medycyny paliatywnej, Zastępca Prezesa Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego
mgr Justyna Pronobis-Szczylik – psycholog kliniczny, psychoterapeuta, psychoonkolog, superwizor psychoonkologii, trener
mgr Jadwiga Koźmińska-Kiniorska – psycholog, psychoterapeuta, psychoonkolog, superwizor psychoonkologii, trener PTP
dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk – farmaceuta, aptekarz, trener kadr medycznych
prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba – konsultant Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Pododdziału Ginekologiczno-Onkologicznego Szpitala MEGREZ w Tychach
dr n. med. Krystyna Rumieniuch – specjalista medycyny paliatywnej, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej
mgr Justyna Rutkowska – psycholog, terapeuta Terapii Simontonowskiej, specjalista psychoonkologii, psychoterapeuta, trener, założyciel i właściciel VERSO Centrum Pomocy Psychologicznej, Terapii i Edukacji
mgr Agnieszka Hottowy – psycholog, trener Racjonalnej Terapii Zachowania, terapeuta Terapii Simontonowskiej
W rolę moderatora wcieliła się mgr Danuta Longić, psycholog, psychoterapeuta systemowy, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.
Konferencję zainaugurował wykład otwarty „Terapia Simontonowska: wszechstronny program interwencji poznawczo-behawioralnych dla chorych na nowotwory złośliwe i ich bliskich” dr. Mariusza Wirgi, drugi dzień miał charakter warsztatowy, a trzeciego dnia odbył się cykl wykładów. Przez cały czas trwania seminarium i konferencji trwały indywidualne konsultacje psychologiczne i superwizyjne dla pacjentów, rodzin chorych i osób zainteresowanych.
Konferencję i seminarium honorowym patronatem objęła dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, specjalista anestezjolog, specjalista medycyny paliatywnej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej województwa śląskiego i opolskiego oraz Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.
„Integracja życia” odbyła się w jubileuszowym roku 25-lecia Polskiej Psychoonkologii.

DSC 0935 DSC 0973
 DSC 0019 DSC 0959